Kirkkovaltuusto

Kirkkovaltuusto käyttää seurakunnassa ylintä päätösvaltaa. Sen tehtävänä on päättää toiminnan suuntaviivoista hyväksymällä toiminnan tavoitteet ja myöntämällä niihin tarvittavat resurssit. Se vahvistaa mm toiminta- ja taloussuunnitelman ja talousarvion sekä tilinpäätöksen. Kirkkovaltuusto voi siirtää päätösvaltaansa ohje- tai johtosäännöllä kirkkoneuvostolle ja johtokunnille. Päätösvaltaa ei voi siirtää KL 9:1 mainituissa asioissa. 

Nykyinen kirkkovaltuusto valittiin vaaleilla syksyllä 2014 ja se aloitti toimintansa vuoden 2015 alusta. Kirkkovaltuustoon kuuluu Juuassa 19 jäsentä. Ensimmäisessä kokouksessaan 13.1.2015 kirkkovaltuusto valitsi puheenjohtajaksi Seppo Takkusen ja varapuheenjohtajaksi Elvi Kukkosen. Samat henkilöt jatkoivat tehtävissään toisella kaudella kirkkovaltuuston 16.02.2017 yksimielisellä päätöksellä. Sihteerinä toimii työjärjestyksen mukaisesti talouspäällikkö.

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat vuosi 2018

KV 28.05.2018

 

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat vuosi 2017

KV 13.12.2017

KV 21.06.2017

KV 16.02.2017

 

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat vuosi 2016

KV 01.12.2016

KV 26.05.2016

KV 09.02.2016

 

 

 

 

Kirkkovaltuuston kokoonpano 2015 – 2018

Takkunen Seppo   pj.
Kukkonen Elvi       varapj.
Romppanen Eero kirkkoneuvoston varapj.

                           

  • Hiltunen Raimo
  • Hyttinen Jukka
  • Hyykky Tarja 
  • Kolehmainen Eila 
  • Kortelainen Liisa
  • Kuivalainen Arvo
  • Lehtojuuri Jorma
  • Meriläinen Eija
  • Rissanen Eila   
  • Ryynänen Olavi
  • Tanskanen Arja 
  • Toivanen Toivo
  • Tuononen Eila
  • Tuononen Pertti 
  • Väyrynen Ritva
  • Ämmälä Anne


Hoppa Jorma  kirkkoneuvoston pj.
Kallinen Tanja  sihteeri